KESİM UZMANI

Tarih: 17.12.2023 18:49
KESİM UZMANI
KESİM UZMANLARIMIZDAN ÜCRETSİZ PROFESYONEL DESTEK ALABİLİRSİNİZ.
YÜZÜNÜN ŞEKLİNİ BELİRLE, YÜZ TİPİNE GÖRE SAÇ KESİMİNİ SEÇ VE VER ELİNİ KUAFÖR!
Saç modelini belirleyen en önemli faktörlerden birinin yüz şekli olduğunu biliyor muydun? Yüz tipine göre saç kesimi tabiri caizse bizi rezil de eder, vezir de. Doğru şekilde belirlenen yüz tipine göre saç modeli, yüzünüzün en güçlü hatlarını ön plana çıkartırken adeta o saç modelini taşımak için doğmuşsun gibi bir hava yaratıyor. Elbette yanlış biçimde seçilen yüz tipine göre saç modeli erkek kadın fark etmeksizin estetikten oldukça uzak ve emanet bir görüntü oluşturabiliyor. Yüz tipine göre saç kesimi kadın ve erkekler için nasıl seçilir? Yüz tipini nasıl belirleyeceksin? Hangi yüz tipine hangi saç modeli yakışır? Hepsi ve daha fazlası, yüz tipine göre saç modellerini listelediğimiz bu yazımızda.
Öncelikle: Yüz Tipini Nasıl Belirleyebilirsin?
Saç modelini belirleyen en önemli faktörlerden birinin yüz şekli olduğunu biliyor muydun? Yüz tipine göre saç kesimi tabiri caizse bizi rezil de eder, vezir de. Doğru şekilde belirlenen yüz tipine göre saç modeli, yüzünüzün en güçlü hatlarını ön plana çıkartırken adeta o saç modelini taşımak için doğmuşsun gibi bir hava yaratıyor. Elbette yanlış biçimde seçilen yüz tipine göre saç modeli erkek kadın fark etmeksizin estetikten oldukça uzak ve emanet bir görüntü oluşturabiliyor. Yüz tipine göre saç kesimi kadın ve erkekler için nasıl seçilir? Yüz tipini nasıl belirleyeceksin? Hangi yüz tipine hangi saç modeli yakışır? Hepsi ve daha fazlası, yüz tipine göre saç modellerini listelediğimiz bu yazımızda.
Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Saç Kesimleri
Dikdörtgen yüz şekline sahip olanlar, keskin çene ve alın hatlarını yumuşatacak saç modellerine yönelmeli. Yumuşak geçişlerin ve katların olduğu bir saç modeli, dikdörtgen yüz şekli için biçilmiş kaftan. Bu şekilde elmacık kemiklerini ön plana çıkartarak yüzün sivri köşelerini kamufle etmek mümkün. Bununla birlikte dikdörtgen yüz şekline sahip kişiler, uzun saç modellerinden kaçınmalı, zira uzun saçlar suratın daha da uzun görünmesine yol açar. Buna rağmen uzun saçta ısrarcıysan, saçlarına kırık fön ya da maşa ile hareketli dokunuşlar gerçekleştirerek yüzüne yatay bir hacim ekleyebilirsin. Bu işlemleri gerçekleştirebilmek için birbirinden kaliteli fön makinelerini ve maşaları sitemizden inceleyebilir, alışverişinde sana özel fırsatlarından yararlanabilirsin. Söz konusu topuz kullanımı olduğu zaman ise balerin tipi sıkı topuzlardan ziyade dağınık ve daha spor tarzda topuzlara yönelmen daha iyi olacaktır. Perde kâküller de yine bu yüz tipine en uygun saç modelleri arasında.
Oval Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri
Oval yüz tipine göre saç kesimi seçerken işin aslında oldukça kolay; çünkü yakışan bir saç modeli bulmak için en esnek ve kolay yüz tipi tam olarak bu! Dengeli görünümü sayesinde oval yüz tiplerine pek çok farklı saç stili yakıştırmak mümkün. Yüz hatlarına cuk oturacak ve güçlü bir etki bırakacak bir saç stili arayışın varsa, saçını uzatabilir ya da kulak hizasına gelecek şekilde kısaltarak kırpabilirsin. Oval yüz hatlarına sahip bayanlara küt kesim ve kısa saç da gayet yakışan modeller arasında. Saçınız uzun tutmaya karar verirsen kat attırmaktan kaçınmalı ve saçının doğal ayrım noktasına sadık kalmalısın.
Üçgen (Kalp) Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri
Kalp şeklinde bir yüze sahipsen, geniş bir alnın, dar bir çenen ve dar çene çizgisine sahip elmacık kemiklerin vardır demektir. Bu nedenle kaş genişliğini azaltan ve yüzünün alt yarısının genişliğini artıran bir kesim ile yüz şeklini dengelemeyi hedeflemelisin. Örneğin, uzun yandan ayrılmış bir kesim, gözleri yüzünün altına çekerken alnınızın bir kısmını gizleyecektir. Bu kesimi, açılı çene bölgesini eşitlemek için kulağın altından başlayan dalgalar veya buklelerle de eşleştirebilirsin. Alternatif olarak kenarları dokulu, yandan bölünmüş erkek stili kesim, kalp yüz şeklinde muhteşem görünebilir. Çenenin etrafında dolgunluk sağlayacak bob saç kesimi veya lob saç kesimi de deneyebileceğin üçgen yüz şekline göre saç kesimi çeşitleri arasında.
Kare Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri
Kare şeklindeki bir yüz, geniş bir alın, geniş elmacık kemikleri ve güçlü bir çene çizgisine sahiptir. Bu nedenle, kare bir yüze sahipsen, bu özellikleri yumuşatan bir kesim seçmek, daha hoş bir görünüm için çok önemlidir. Kemik yapını tamamlayan bir görünüm için, kareliği dengeleyecek yandan ayrılmış bir stil tercih edebilirsin. Uzun ve havadar katmanlar da estetik bir görünüm yaratabilir ve yüzünün keskin açılarını gizlemeye yardımcı olabilir. Kırpılmış bir uzunluğu seviyorsan da kısa, katmanlı bir bob deneyebilirsin. Dikkatleri çene çizgin yerine elmacık kemiklerinize çekecek yandan kıvrımlı kâküller de ekleyebilirsin.
Uzun Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri
Uzun yüzler için en iyi saç modelleri, yüzdeki ekstra dikey uzunluğu dengelediği için yüzü daha geniş gösterecek şekilde kesilmeli ve şekillendirilmeli. Yüzü çerçeveleyen kâküller ve çene uzunluğundaki boblar, daha fazla uzunluk eklemeyi engelledikleri için uzun yüz şekilleri için harika saç stilleridir. Çok fazla uzunluk ve dikey çizgiden kaçınmak için uyguladığın tarzı kafanın tepesinden fazla uzaklaştırmamak en iyisi olacaktır. Geniş bir alnın varsa, uzun veya dikdörtgen yüzler için tercih edilen kâkülleri deneyebilir ve kalın saçlarına yumuşaklık katabilir.
Yuvarlak Yüz Tipine Göre Saç Kesimleri

Yuvarlak yüz şekilleri tipik olarak benzer uzunluk ve genişliğe ve ayrıca belirgin, yuvarlak yanaklara sahiptir. Bu nedenle yuvarlak yüz tipine göre saç kesimi modelleri arasında en iyi olanlar, belirginlik ve şekil katan modellerdir. Özellikle uzun katmanlı kesimler ve dalgalı kısa kesim modeller, en iyi görünme eğilimindedir. Katlı bir kesim tercih ediyorsan, çene çizgisi çevresinde başlayan uzun, kademeli katları deneyebilirsin. Yüzünü uzatmaya yardımcı olması için gözde biten kısa bir yan saçak da ekleyebilirsin. Yüzünün etrafında balon oluşturabilecek kısa katmanlardan, yuvarlaklık görünümünü arttıracak tam buklelerden, tek uzunluktaki kesimlerden ve bob kesimlerden uzak durmalısın.
Saç Kestirirken Nelere Dikkat Etmeli?
Saçını kestirmeye gitmeden önce yüz şeklini net bir şekilde belirlemeli ve kuaföre istediğin saç modelinin birden fazla görselini göstermek üzere hazırlamalısın.
Kesim esnasında kuaförün yönlendirmelerinden ziyade kendi içgüdü ve isteklerini dinlemeli, kendini içine sinmeyen bir modeli ya da kesimi onaylamak zorunda hissetmemelisin.
Saç modeline karar verirken sadece yüz şeklini değil, diğer faktörleri de göz önünde bulundurmalısın. Özellikle saçlarının uzunluğu, kısalığı ve kesiminin ne kadar iddialı olduğu konusunda yaşam stilin ve mesleğin, belirleyici unsurlar olmalı.
Kestirmek istediğin modelde karar kıldıktan sonra seçtiğin kuaför ile bir ön görüşmeye gidebilir ve model hakkında profesyonel görüşünü alabilirsin.
Gerçekten de yeni bir saç stiline hazır olup olmadığından emin olmalısın. Sırf yüz şekline uyuyor diye uzun saçlarını bir anda erkek tıraşına çevirmek bir hayli radikal bir karar olacağı için bu kararı sağlıklı sebeplere dayanarak verdiğine dair şüphe duymamalısın.
Kuaför kesimden önce sana hangi saç ürünlerini kullandığını ve daha önce yaptırdığın işlemleri sorduğu zaman dürüst davranmalısın. Saçın için birbirinden kaliteli şampuan ve saç bakım ürünlerini sitemizden keşfedebilirsin.
Saçını istediğin şekilde kestirdikten sonra saç bakımı nasıl yapılır, öğrenerek düzenli olarak bakım yapabilir ve saçlarınızı hep canlı ve sağlıklı tutabilirsin.
TÜM BU BİLGİLER SİZLERİ TATMİN ETMEDİYSE KESİM UZMANLARIMIZDAN ÜCRETSİZ PROFESYONEL DESTEL ALABİLİRSİNİZ.

TEL : 0 850 441 08 09
Yükleniyor...